Jak vybrat postel z pohledu designérky 

Postel pro každý prostor

Umístění postele

Ať už jste v pokoji postel měli a chcete ji jenom vyměnit nebo zařizujete prazdný pokoj, začněte tím, že si vaši ložnici řádně zaměříte.

Ve většině ložnic si z důvodu velikosti pokoje a umístění oken a dveří u nás moc nemůžete vybírat, ke které zdi postel umístíte. Pokud ano, jste z těch několika mála šťastlivců.  

Kdybych měla „vypíchnout „pouze jednu podmínku pro umístění postele v pokoji, bylo by to jednoznačně tak, abyste z postele pohodlně viděli na dveře.  

Nesplnění této podmínky v nás může vyvolávat permanentní stres, který vzhledem k tomu, že v posteli strávíme třetinu života, může mít v dlouhodobém horizontu negativní vliv na naše zdraví.  

Rám postele 

V našich krajinách jsou nejběžnější postele v rámu. Proto, když si kupujete novou postel, musíte kromě velikosti matrace, počítat i s tloušťkou rámu, která se může pohybovat od 3 cm až do třeba 10 cm. To znamená, že například postel s matrací 180 cm x 200 cm v rámu 4 cm bude mít celkový rozměr 188 cm x 208 cm. Pokud máte pokoj na šířku 2,60 m, může těch 8 cm rámu na délku být pro vás důležité a třeba se rozhodnete, že byste raději zachovali 8cm prostoru a koupíte si postel bez rámu.  

Postel v rámu z jasanového masivního dřeva

Postele bez rámu, u nás se jim říká americké postele, prodává už i Ikea, Sconto a další prodejci nábytku střední cenové kategorie. Skládají se z takzvaného boxspring, což je postelová základna s pružinovým systémem a nohami. Na boxspring se položí matrace a na ni se často používá ještě tzv. topper, což je ještě jedna tenká matrace, kterou lze prát. Topper nejen prodlouží životnost vaší matrace, ale ulehčí i alergikům, protože se nepotíte rovnou do matrace, ale do topperu, který vyperete na 60°. Topper také změkčí tvrdou matraci a skvěle se přizpůsobí vašemu tělu.  

V Ikea koupíte tento typ postele pod názvem Espevar a to buď už s matrací nebo si koupíte základ a matraci zvlášť, jako u této varianty.

Jenom pozor na jakékoliv postele, které se prodávají už s čelem. Čelo vám  může přidat na rozměru postele až 20 cm a to jak na šířku tak na délku! 

Ulička vedle postele

Ideální umístění postele je čelem u zdi tak, aby vám po obou stranách zbylo místo na noční stolky a uličku pro pohodlný průchod kolem postele. V případě, že nemáte zešikmené stropy může postačit i ulička 60 cm, v krajním případě i 50 cm, pokud je místa opravdu málo. Umístění postele pro dva lidi v rohu místnosti bude vždy pro jednoho dospělého “spáče” nepohodlné. V případě, že je to nevyhnutelné, počítejte alespoň s nějakou poličkou na hrnek a knihu a případně nástěnnou čtecí lampičkou.  

PS Pokud vás zajímají tipy pro bydlení nebo právě řešíte něco s čím si nevíte rady, přidejte se do Akademie útulného domova, kde načerpáte inspiraci, podporu i profesionální rady.

Těším se na vás! Iva

 

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů