Dekorativní omítky a novinka od PRIMALEXU

Minulý týden, když jsem jela kupovat vzorek barvy pro naši novou kancelář, jsem V DŮM BAREV narazila na novinku od Primalexu, BETON EFEKT. 

DEKORATIVNÍ OMÍTKY A BETONOVÁ STĚRKA

V projektech docela využíváme dekorativní omítky, protože se jednoduše aplikují. Jejich výhoda oproti klasickému obkladu, například kamennému je, že se může instalovat klidně až naposledy, v jinak hotovém interiéru. Aplikace dekorativní omítky totiž nenadělá nepořádek! Navíc je tenká, takže nemusíme předem promýšlet kde ubrat na zdi centimetry, aby nám klasický obklad nepřesahoval tam kde nechceme. Na obrázku vidíte omítku v dekoru TRAVERTIN, kterou jsme použili na krbové zdi. Pro celkový efekt je omítka protažena až do druhého patra.

Na rozdíl od přírodního kamenného obkladu si u dekorativní omítky můžete vybrat z nepřeberného množství barevných odstínů. V tomto projektu jsem nepotřebovala výraznou zeď, ale stačilo mi ji zvýraznit zajímavou strukturou. Nechali jsme tedy aplikovat šedobéžový odstín omítky a stejnou barvu jsme použili i na mřížkách u krbu a „lítacích“ dveřích do komory:) Dekorativní travertinová omítka

Dekorativní omítku v tomto projektu pečlivě instalovala firma VIKIMAX . Ceny za dekorativní omítky se pohybují od cca 1300,-Kč do 2500,-Kč za 1m2. Na trhu je firem několik a ceny se výrazně liší.

Poslední roky zaznamenává velký boom i tzv. betonová stěrka. Pro svoji trvanlivost a jednolitost se používá hodně v koupelnách a v moderních interiérech i v obytných místnostech a kuchyni. Cena za betonovou stěrku i s prací je o něco vyšší za imitaci betonu nebo jinou dekorativní omítku.

POKUD SE VÁM BETONOVÉ STĚRKY LÍBÍ, ALE MÁTE OMEZENĚJŠÍ ROZPOČET, EXISTUJÍ PRÁVĚ LEVNĚJŠÍ PRODUKTY, KTERÉ JAKO STĚRKA VYPADAJÍ, ALE MŮŽE VÁM JE INSTALOVAT TÉMĚŘ KAŽDÝ MALÍŘ.

NOVINKA OD PRIMALEXU

Například právě novinka od PRIMALEXU, BETON EFEKT. Cena za desetilitrový kyblík je kolem 2.000,-Kč a vystačí na cca 12 m2 až 17 m2 zdi podle zvolené struktury. Což je kolem 135,-Kč za m2. Když k tomu připočítáte cenu aplikace od malíře, (která může být ale velmi různá), můžete se dostat na cca 400,-Kč až 600,-Kč za m2.

S produktem Primalex Beton efekt snadno vytvoříte různé efekty

Navíc pokud matný povrch zalakujete, můžete BETON EFEKT použít třeba i v kuchyni, protože ho bude možné omývat.

Beton efekt od Primalexu

Na trhu, kromě PRIMALEXU, najdete mnoho podobných produktů. VELKÝ VÝBĚR MAJÍ TŘEBA V HORNBACHU. A tady najdete i postupy jak aplikovat různé struktury.

EFEKT DŘEVA

Co mě potěšilo je, že se u nás konečně prodávají i směsi a aplikační pomůcky pro vytvoření textury dřeva, tzv. fládrování. Pamatuji se, jak jsem se toto naučila v Anglii v roce 1998. Tehdy jsme texturu dřeva aplikovali na staré hladké dveřní zárubně a mě to úplně nadchlo. Po příjezdu do ČR jsem něco podobného hledala v našich hobby marketech, ale tehdy to u nás ještě nebylo. Naštěstí doba jde vpřed i u nás a tak už si můžeme levně vytvořit tyto techniky doma sami i my.:) V Hornbachu najdete i tónovanou omítku s efektem dřeva. Pokud budete chtít fládrovat jiné materiály než zeď, inspirujte se například na fladrovani.eu jak to dělají profíci:)

Tónovaná designová omítka z Hornbachu.

Pokud  Vás instalace dekorativních textur zajímá a máte nějaké další dotazy, napište do komentáře pod článek.

Krásný den a tvoření zdar!:)

Iva

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře
 1. Helča napsal:

  Dobrý den Ivo,

  dá se fládrovat i na povrch z jiného materiálu než dřevo? Díky, Helča

  • IVA ŠMÍDOVÁ napsal:

   Dobrý den, Helčo, vlastně si myslím, proč ne. Pokud se daný materiál připraví tak, aby to z něho neodpadlo, tedy se nějakým způsobem naruší jeho povrch, mohlo by to fungovat. Máte na mysli nějaký konkrétní materiál?

 2. Lara napsal:

  Dobrý den, Ivo, moc děkuji za odpověď :-)
  Bohužel je betonová stěrka mimo náš budget :-( Strašně se mi líbí, ale bohužel.
  Obklad vychází pořád nejlevněji a to i ten velko-formátový.
  Tuším, že ale byla i nějaká malba na zdi vhodná do koupelen. Nemyslím zeď hned u vany nebo ve sprše (sprcháč chceme zděný celý (bez vaničky)).
  Stejně jako třeba vinil na podlahu do koupelny.
  Zeptám se tedy, je možné se takovéto vychytávky a postupy dozvědět ve vašem kurzu Akademie útulného domova?

  Moc, moc děkuji!

  Krásný den, Lara

  • IVA ŠMÍDOVÁ napsal:

   Krásný den, Lauro, máte pravdu, klasický obklad vyjde opravdu nakonec nejlevněji. Informace o malbě do koupelny najdete v tomto článku u mě na blogu https://ivasmidova.cz/renovace-koupelny-bez-bourani/ a vše další o koupelnách potom v online kurzu Koupelna krok za krokem, který najdete zde https://ivasmidova.cz/kurz-koupelny/. V Akademii řešíme interiér postupně, v prosinci jsme měli workshop o tom, s čím začít, v lednu vše o výmalbě a k tomu najdete ve Videotéce návody jak si nakreslit půdorys i 3D v programu zdarma + se učíme dělat si nástěnku vize v Canvě a v únoru se budeme věnovat správného rozmístění nábytku. Akademie je vhodná pro každého, kdo chce doma udělat jakoukoliv změnu. Přidat se do Akademie za výhodnější cenu můžete zde https://ivasmidova.cz/akademie-ud-2/. Snad Vám něco z toho pomůže zařídit si domov snů. Ať se vše podaří a těším se případně an potkávání v Akademii. Iva

  • IVA ŠMÍDOVÁ napsal:

   Dobrý den, Laro, bohužel jsem díky nemoci v lednu přehlédla Váš komentář a potom už zapadl. V Akademii probíráme úplně rozličná témata a navíc se můžeš i ptát, takže informace, které potřebuješ se určitě v Akademii dozvíš. Přidat se můžeš zde. https://ivasmidova.cz/aud-299/ Budu se těšit. Iva

 3. Lara napsal:

  Krásný den, moc děkuji za tento článek. Jelikož začínáme stavět dům, zajímám se o takové nápady a vychytávky.
  Chtěla bych se zeptat, zda-li je aplikace imitace betonové stěrky by byla vhodná třeba i do koupelny?
  Mám trochu problém s obklady – iritují mě spáry. Vím, že se to dá vyřešit velko formátem, ale říkámm si, jestli by tato alternativa nebyla i levnější :-)

  Mnohokrát děkuji!

  Krásný den,

  Lara

  • IVA ŠMÍDOVÁ napsal:

   Dobrý den, Laro, tato imitace betonové stěrky není určená pro koupelny. Do koupelny, minimálně do míst, které jsou ve styku s vodou jako je sprcha a za vanou (pokud se v ní sprchujete) je třeba betonová stěrka k tomu přímo určená a její cena se pohybuje kolem 2500,-Kč za 1 m2 bez DPH. Běžný obklad spíš vyjde levněji.Krásný den. Iva

   • Lara napsal:

    Krásný den, moc děkuji za tento článek. Jelikož začínáme stavět dům, zajímám se o takové nápady a vychytávky.
    Chtěla bych se zeptat, zda-li je aplikace imitace betonové stěrky by byla vhodná třeba i do koupelny?
    Mám trochu problém s obklady – iritují mě spáry. Vím, že se to dá vyřešit velko formátem, ale říkámm si, jestli by tato alternativa nebyla i levnější

    Mnohokrát děkuji!

    Krásný den,

    Lara

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • 3 nejčastější chyby v zařizování interiéru a jak se jich vyvarovat

  zjistíte v e-booku ZDARMA

 • Nejnovější články