Úchytky a novinka od IKEA

Představte si , že si chcete objednat nábytek u truhláře a on se Vás zeptá; a jaké budete chtít úchytky? A budete chtít úchytky nebo byste raději měli na nábytku bezúchytkový systém?  A co teď:) Trochu by vám mohl pomoci tento článek, ve kterém najdegte různé druhy úchytek a novinku od Ikea, která mě osobně potěšila. 

Vybírání úchytek je činnost, kterou moc nemusím. Je to hlavně proto, že to dělám často a mám pocit, že u nás není dostatečný výběr. V moderních interiérech se tedy stále častěji uchyluji k úchytkám, které spíše s nábytkem splývají, než že by byly příliš zdobné.

Vyjímkou jsou dětské pokoje. Zvláště ty pro princezny. 👸

Dekorativní úchytky v dětském pokojiÚchytky rozděluji do několika kategorií.

KLASICKÉ ÚCHYTKY 

Jsou většinou kovové, prodávají se v různých roztečích (délka v mm od šroubku ke šroubku), které se přišroubují přes dvířka nebo čílko zásuvky na dva šroubky.

Ty najdeme na trhu jak v moderním provedení (zdroj ikea.cz):

tak retro:

Výhodou klasických úchytek je:

 • nižší pořizovací cena
 • možnost na ně něco pověsit:) například utěrku
 • relativně velký výběr

Klasické úchytky lze i nakombinovat s tzv. KNOPKY (malé úchytky na jeden šroubek) ve stejném designu. To dělám někdy já, protože se mi líbí jak to nábytek ozvláštní.

Kombinace různých druhů úchytek na knihovně.

Kombinace klasické úchytky a knopku ve stejném designu.

KNOPKY

Jsou nejčastěji kovové, keramické nebo dřevěné, v menší míře se používají plastové, skleněné nebo kožené (zdroj ikea.cz).

Velký výběr úchytek skladem mají jak v Ikea tak třeba v Demosu. Ty netradiční koupíte nejlépe na Fleru

ÚCHYTKOVÉ PROFILY

V moderním interiéru a zvláště potom v kuchyních se nyní často používají ÚCHYTKOVÉ PROFILY. Jsou buď narážecí nebo se šroubují zezadu dvířek. Úchytku lze objednat v jakékoliv barvě, i když nejčastější je použití barvy nerezu, hliníku, chromu nebo bílé. Velký výběr mají třeba v Alfastyl.

ÚCHYTOVÉ LIŠTY

Stále oblíbenější jsou bezúchytkové systémy, které fungují tak, že se na korpus instaluje ÚCHYTOVÁ LIŠTA do tvaru písmene C a vy otevíráte dvířka nebo čílka zásuvek tak, že za mě chytnete rovnou, protože jsou nižší a za nimi je místo díky té liště.

Použití úchytové lišty na kuchyňské skříňce.

Úchytová lišta nerez – zdroj kuchynekydlicek.eu

Kuchyně s bílou úchytovou lištou.

Úchytová lišta bílá v mém projektu kuchyně v RD.

Pokud nemáte příliš omezený rozpočet, zvažte použití sady BLUM ServoDrive pro výsuvné koše. Jde o to, že se vám zásuvky otevřou samy, když na ně mírně zatlačíte a stejným způsobem se i zavřou. Takže když stojíte u dřezu a máte třeba mokré nebo umazané ruce, stačí, když kolenem zatlačíte na čílko a zásuvka s košem se otevře sama. Počítejte s tím, že jedna sada vás bude stát kolem 5.000,-Kč a existují i systémy na dvířka horních skříněk jejichž cena může být ještě vyšší. Při použití na více skříněk se vám tedy může kuchyně prodražit o desetitisíce.

Spodní skříňka s BLUM servodrive.

BLUM ServoDrive pro výsuvné koše

ZÁPUSTNÉ ÚCHYTKY

Dříve tolik oblíbené ZÁPUSTNÉ ÚCHYTKY jsou spíše na ústupu, přesto, že jsou praktické.

Na drobný nábytek v moderním stylu používám ráda typ úchytek níže. Ty se instalují zezadu dvířek.

Nové bílé úchytky od Ikea v kanceláři.

Použití bílých úchytek z Ikea na kancelářské komodě.

Ikea je prodává ve čtyřech délkách, ale až nedávno uvedla na trh i bílou verzi a tím nám použití docela usnadnila, protože do té doby jsme musela nechávat úchytky přestříkat v lakovně.

Samozřejmě je bílá a bílá, takže když nechávám lakovat dvířka do určité bílé dle vzorníku RAL, často musím stejně koupit ty hliníkové a nechat je nalakovat do barvy, kterou potřebujeme. 

Pokud byste se chtěli na něco zeptat, napište do komentáře pod článek.

Přeji vám pohodový den a budování zdar🙋‍♀️

Pokud byste se chtěli ještě na něco zeptat, napište do komentáře pod tento článek. A pokud letos plánujete nějaké změny u vás doma. nechcete na to být sami, přidejte se do Akademie útulného domova, kde načerpáte inspiraci, podporu i profesionální rady. Vyzkoušejte si Akademii na 1 měsíc zde.

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře
 1. Lenka napsal:

  Dobry den, narazila jsem na Vas skvely clanek o uchytkach.. do nove bile kuchyne v nordic stylu zvazujeme prave posledni zminovane uchytky IKEA BILLSBRO, jen se bojime, jestli kdyz neni prisroubovana uchytka skrz dvirka, tak jestli se u vyssich suplikovych cel casem nepovoli ty srouby a uchytka se nezacne viklat? Prijdou mi i prakticke v tom, ze mame miminko a takove uchytky pouzije hur nez obycejne.

  Moc dekuji za vase zkusenosti, krasny den

  • IVA ŠMÍDOVÁ napsal:

   Dobrý den, Lenko, omlouvám se za zpoždění v odpovědi. Úchytky BILLSBRO bych osobně do kuchyně nepoužila. Ty malé trochu „pérují“ a na velmi používané šuplíky v kuchyni by to nebylo dobré. Místo nich můžete použít některý z úchytkových profilů. Krásný den, Iva

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • 3 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY V ZAŘIZOVÁNÍ INTERIÉRU A JAK SE JICH VYVAROVAT

  zjistíte v e-booku ZDARMA

 • Nejnovější články