Nábytek do malého bytu – postele

Nábytek do malého bytu – část 3.

Ve třetím díle této série se podíváme na postele. Ono se to nezdá, ale správným výběrem postele můžete ušetřit i 16 centimetrů! A to je při šířce pokoje třeba 260 cm, což není v bytech neobvyklé, opravdu hodně.

I v malém bytě vycházejte z toho, že pokud v ložnici spí dva lidé, měla by být postel přístupná z obou stran. Ulička mezi zdí a postelí by měla mít ideálně alespoň od 60 cm výše. Ovšem zhledem k tomu, že je většinou třeba umístit do malé ložnice i skříně, stává se nezřídka, že na uličku kolem postele zbyde i méně než 50 cm a nemusí to vadit.  Tím, že je postel nízká, nemusí ani užší průchod působit stísněně.

Postele šetřící místo

1. Americká postel

Ideální postel do malého bytu je ta bez rámu tzv. americká postel.  Když kupujete novou postel do menších prostor, musíte totiž kromě velikosti matrace, počítat i s tloušťkou rámu, která se může pohybovat od 3cm až do třeba 10cm na každé straně postele. To znamená, že například postel s matrací 180 cm x 200 cm v rámu 4cm bude mít celkový rozměr 188 cm x 208 cm. Pokud máte pokoj na šířku 2,60 m, může těch 8 cm rámu může být pro vás důležitých.  

Americké postele se skládají z takzvaného boxspring, což je postelová základna s pružinovým systémem a nohami. Na boxspring se položí matrace a na ni se často používá ještě tzv. topper, což je ještě jedna tenká matrace, kterou lze prát. Topper nejen prodlouží životnost vaší matrace, ale ulehčí i alergikům, protože se nepotíte rovnou do matrace, ale do topperu, který vyperete na 60°. Topper také změkčí tvrdou matraci a skvěle se přizpůsobí vašemu tělu.  

Postele bez rámu dnes koupíte v každém řetězci s nábytkem a prodává je i Ikea pod jménem ESPEVÄR (viz obrázky níže). Na výběr jsou standardní rozměry od 90 cm x 200 cm až do 180 cm x 200 cm.

Pozor na jakékoliv postele, které se prodávají už s čelem. Čelo může přidat na rozměru postele až 20cm a to jak na šířku tak na délku. Pokud má čelo postele navíc třeba prohnutý tvar, může být delší i o 30 cm.

Vždy před nákupem postel změřte nebo nakupujte podle nákresu, který by měl mít k dispozici každý prodejce na internetu. Pokud nemá, požádejte prodejce, ať pro vás rozměry zajistí.

Pokud máte málo místa, nikdy nekupujte postel jenom podle rozměru matrace. 

Než jsme si koupili novou postel, spali jsme s mým mužem, právě kvůli místu, mnoho let na matraci z Ikea, která má vnitřní rám a lze k ní dokoupit nohy.⬇︎

2. Sklopná postel

Do garsonek, případně malých dětských pokojů jsou dobrou volbou sklopné postele. Sklopnou postel vybírejte takovou, aby u ní šla vyměnit matrace. Dvojlůžka bývají častěji schovaná ve vysoké skříni, jednolůžka i v nízké, dlouhé skříni.

Helcel nábytek,plocha lůžka 160 cm x 200 cm, cena 25.999,-Kč

Sconto nábytek, plocha lůžka 140 cm x 200 cm, cena 18.999,-Kč

Sklopnou postel lze zakomponovat do nábytkové sestavy a její součástí může být i plnohodnotná pohovka například od firmy Multimo.

Pokud jste máte ve svém okolí kutila, může vám sklopnou postel vyrobit, kování na trhu nabízí řada prodejců.

Pokud byste se chtěli ještě na něco zeptat, napište do komentáře nebo se připojte k naší uzavřené facebookové skupině BYDLI LÉPE a zeptejte se tam. Moc ráda vaše dotazy zodpovím.

Přeji vám krásný den a spoustu energie do zařizování.🙋‍♀️ Iva

Pokud byste se chtěli ještě na něco zeptat, napište do komentáře pod tento článek. A pokud letos plánujete nějaké změny u vás doma. nechcete na to být sami, přidejte se do Akademie útulného domova, kde načerpáte inspiraci, podporu i profesionální rady.

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • 3 nejčastější chyby v zařizování interiéru a jak se jich vyvarovat

    zjistíte v e-booku ZDARMA

  • Nejnovější články