Televize na zdi

V nových projektech už málokdy uvidíte televizi se stojánkem umístěnou na skříňce. A to je docela dobře.

Televize na zdi je totiž hodně praktická a to hned z několika důvodů.

  • je to bezpečné. A to jak pro televizi, která nemůže spadnout, tak i pro malé děti, na které by případně mohla spadnout
  • šetří místo. Takže na skříňku pod televizí můžete umístit třeba nějakou dekoraci nebo si odložit knihu apod..
  • je variabilní. Kromě pevných držáků na televizi si můžete koupit držák otočný, který vám umožní televizi natočit o 90°, u některých modelů až o 180° (tedy o 90° na každou stranu, což je super praktické, když se budete chtít dívat na televizi z více míst, třeba z terasy nebo kuchyně. To by se vám při umístění na skříňce nepodařilo
  • otočný držák lze i naklonit, což se hodí v případě, že je TV umístěna dále od sezení a vysoko

Takže odšroubovat stojánek a pověsit televizi na zeď.🙂

Typy pohyblivých nástěnných držáků na TV v ceně do 2.000,-Kč

Na trhu najdete mnoho typů v této kategorii. Svého času jsem do projektů často používala typy značky STELL. Jsou masivní a lze je použít na televize až do 70″.  Stále je mohu doporučit, jenom si dejte pozor na vyústění lišty na kabely. Instalaci si předem promyslete, aby vyústění nekolidovalo se základnou držáku.

Koupit je můžete třeba na Alza.cz a nejmenší odstup TV od zdi je u modelu SLIM  7 cm a možnost otočení o 90° a u modelu 1005B je to 11,5 cm, ale zase je otočný až o 180°. Reálně může být odstup od zdi mírně větší, protože, když chcete s televizí otáčet, musíte mít delší kabely, které se tam mohou občas plést.

Poslední dobou s oblibou používám typ s menší základnou AlzaErgo. Právě jeho menší základna je praktická kvůli vyústění kabelů a je jednoduchý na instalaci. Minimální odstup TV od zdi je 4,5 cm a lze ho použít na televize do 55″. Tento lze zakoupit tady.

Pro opravdu velké televize od 37″ do až 88″ lze použít také držák AlzaErgo. Minimální odstup TV od zdi je 4,1 cm a koupit ho můžete třeba zde.

Všechny výše uvedené držáky jsou pohyblivé do strany a mají možnost snadného nastavení náklonu.

Typy nástěnných držáků na TV v ceně nad 2.000,-Kč

Nedávno mě zaujal asymetrický držák od Alzy. Je na dálkové ovládání a lze ho použít na televize až do 60″ a minimální odstup TV od zdi je slušných 4,7 cm. Aktuální cena je 2999,-Kč (oproti původní ceně 3990,-Kč).

Ultralehký pohyb a snadné nastavení náklonu zajistí pro televize LG OLED řady G6, E6, C6 a B6 i tento elegantní držák NEXT 7346.  Vhodný je na velikosti od 44″ do až 65″ a minimální odstup TV od zdi je 7,2 cm.

Stejný design držáku jenom typ Vogel NEXT 7355 můžete dokonce vzdáleně polohovat ovladačem od TV nebo mobilním telefonem. Verzi Vogel NEXT 8365 můžete zakoupit včetně soundbaru a bezdrátového subwooferu.

Typ Vogel W52080 je elegantní držák s menší základnou pro televize od 40″ do 65″ a minimální odstup TV od zdi je 5,3 cm. Aktuálně ho pořídíte za cca 2999,-Kč.

Na trhu je tolik možností, že je někdy těžké vybrat ten správný výrobek.

Při výběru nástěnného držáku byste se měli soustředit na tyto parametry:

  • údaj VESA, který udává svislou a vodorovnou rozteč montážních otvorů na vaší televizi. U každého držáku je tento údaj uveden a většinou i u každé televize. Pokud máte starší model, jednoduše si na zadní straně televize vzdálenost otvorů přeměřte.
  • minimální hloubka držáku od zdi. Pokud budete instalovat držák a televizi do výklenku tak byste nechtěli, aby TV přečnívala. Proto sečtěte minimální hloubku držáku a tloušťku televize a k tomu přidejte alespoň 2 cm.
  • nosnost v dnešní době, kdy jsou televize sice velké, ale lehké, většinou nebývá problém, ale dívejte se na jakou velikost televize je držák určený.
  • poslední věc je určitě také design. Většina držáků se vyrábí v černé barvě, což koresponduje s barvou televize, pokud je vypnutá.🙂 Na trhu ale najdete i stříbrné.

Televize na obrázku níže je umístěná ve výklenku k tomu určeném.

Lišta na kabely

V neposlední řadě, když už máte vybraný praktický držák na vaši televizi, je třeba vyřešit kabely. A to tak, aby nevisely od televize dolů ke skříňce, ale byly schované ve zdi. Často se pro tento účel používá tzv. husí krk. Já mám mnohem raději pevnou lištu a tak už léta používám elektrikářskou lištu z Hornbachu.

Lišta na kabely k zabudování do zdi

Tím, že je pevná,  jdou kabely protahovat lehce. Instaluji ji jak svisle tak vodorovně, jak je právě potřeba.

Než začnete sekat do zdi, musíte už vědět jaký koupíte držák na televizi. Pokud to nepromyslíte, může se stát, že bude vývod kabelů z lišty kolidovat se základnou držáku.

Pozor, držáky s jedním ramenem bývají často excentrické, tedy mimo osu. Berte to na vědomí při plánování i samotné instalaci a raději si vše několikrát přeměřte. 

Na obrázku níže můžete vidět jak vypadá plánování u mě.

Pokud byste se chtěli ještě na něco zeptat, napište mi do komentáře pod článek.

Přeji vám pohodový den a budování zdar.🙋‍♀️ Iva

Pokud byste se chtěli ještě na něco zeptat, napište do komentáře pod tento článek. A pokud letos plánujete nějaké změny u vás doma. nechcete na to být sami, přidejte se do Akademie útulného domova, kde načerpáte inspiraci, podporu i profesionální rady. 

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře
  1. Maria napsal:

    Krásně zařízené interiéry – stylové doplňky, útulný pokoj, ve kterém chcete bydlet.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů