Reklamace provedených prací

Dobrá firma nebo řemeslník se nepozná podle toho, že nikdy nic nepokazí, ale podle toho, že když se něco nepodaří, postaví se k tomu čelem a reklamaci bez prodlení vyřídí. Tohle je prostě fakt. Takže pokud právě řešíte nespokojenost s částí dodávky nebo prací řemeslníka, není třeba si hned myslet, že jsou nejhorší na světě a už nikdy s nimi spolupracovat nebudete a ještě to všem řeknete, aby si dali taky pozor.

Chyby se vážně stávají a to i těm nejlepším a nejspolehlivějším. Jsme všichni „jenom“ lidé a chybovat je normální. Nám se taky doma nepodaří  pokaždé uvařit skvělý oběd, ale to z nás ještě nedělá špatnou kuchařku. Prostě jsme se buď málo nebo špatně vyspali, máme toho moc, děti jsou nemocné a nestíháme práci, atd. Stejné to mají všichni a určité vzájemné pochopení je na místě. 

Co na místě není, je nechat to být a dívat se každý den doma na nekvalitně provedenou věc. Takže, jakmile problém zjistíte, hned vše vyfoťte, (klidně natočte na video – já takto natáčím, když rozbaluji balíky s něčím, co vím, že by se při přepravě mohlo rozbít), napište dodavateli e-mail s přiloženou fotodokumentací a požadujte nápravu a ideálně napište, do kdy byste měli rádi závadu odstraněnou. Ideální je chybám rovnou předcházet tím, že budete na vše připraveni vy. Ne, že by se už nikdy vůbec žádné nestaly, ale bude jich třeba méně. Protože, když například instalujete novou kuchyň, můžete mít i více než 5 závad na jedné kuchyni ani nemrknete. Mám to z první ruky od své sestřenice, která se kuchyní natrápila víc než dost. I ona byla motivací vytvořit pro vás nový kurz jenom o kuchyních, kde se budeme zabývat nejenom vzhledem kuchyně, ale i tím, na co si dát pozor při objednání a samotné realizaci.

Takže, ať už objednáváte jakékoliv služby: 

🔵 Ptejte se úplně na všechno už při objednání prací, i kdyby vám to připadalo jako hloupost. Je normální, že když pracujete v jiném oboru nebudete vědět dětaily, které ví instalatér nebo obkladač, kteří svoji práci dělají léta. Pokud bude dodavatel někdo, pro koho je důležité odevzdat kvalitní dílo, ochotně vám na vše odpoví. 

🔵 Ptejte se na všechno i při samotném provádění práce! Já jsem od malička zvídavá (a trochu drzá😁), takže všem koukám pod ruce a zajímám se, co dělají a hlavně proč. Každý automechanik se vždycky divil, když se vedle něj pod kapotou objevila moje hlava a začala se vyptávat, co je co, a k čemu to slouží. Ale já se nenechala odradit a při příští návštěvě autoservisu už jsem věděla, co mám chtít a proč. Udělejte to také tak, a když se vám nebude něco zdát, ověřte si to jinde (třeba v Akademii🙂), ať máte jistotu, že navrhované řešení je to nejlepší.  

🔵 Ptejte se i po skončení prací, v kuchyni například na to, jestli je třeba dvířka časem seřídit, jak přesně pečovat o daný typ pracovní desky, atd… Vše opět vyfoťte a pokud najdete něco, s čím nejste spokojeni, napište to hned do předávacího protokolu. Pokud zjistíte závadu později, nečekejte a sdělte to dodavateli písemně hned po zjištění.  

K dnešním tipům mě inspirovala páteční konzultace u klienta, kdy došlo při instalaci pracovní desky z Corianu k chybě a evidentně vyřízli torchu větší otvor na varnou desku. Vzhledem k použitému materiálu je samozřejmě škoda veliká, ale pokud dodavatel Corianu dostal typ varné desky, ideálně, když má varnou desku rovnou u sebe v dílně při přípravě výřezu, je nasnadě, že dodavatel bude muset vyměnit celou desku. Nutno říct, že se jednalo o varnou desku zapuštěnou a u ní musí být instalace zvlášť pečlivá, protože každá nerovnost je tam vidět. 

I výběr spotřebičů budeme řešit v kurzu Praktická a krásná kuchyň, takže pokud vás to čeká, určitě se přidejte. Tento běh kurzu bude možná jediný s mojí přímou 4týdenní podporou a navíc ho pouze do konce února pořídíte za nejnižší (předpodejovou) cenu na trhu. Kdybyste se potřebovali ke kurzu na něco zeptat, napište mi. Jinak naskočte ZDE. Přidejte se i pokud plánujete kuchyň v dalších letech. Je lepší být připravený dlouho dopředu, i kvůli rozvodům. 

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • 3 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY V ZAŘIZOVÁNÍ INTERIÉRU A JAK SE JICH VYVAROVAT

    zjistíte v e-booku ZDARMA

  • Nejnovější články