Jižní Korea – SOUL den 3.

Na třetí den naší cesty jsme si naplánovali návštěvu ‎⁨paláce Gyeongbokgung, kde se dvakrát denně koná střídání stráží. Je to podobná událost jako třeba střídání stráží před Buckinghamským palácem v Londýně a to jsme si nemohli nechat ujít. Koná se před hlavní bránou paláce, které se říká Gwanghwamun dvakrát denně, obvykle v 10.00 hodin dopoledne a ve 14.00 hodin odpoledne.

Vydali jsme se tam pěšky z našeho hotelu a po cestě obdivovali místní nápaditou architekturu.

Pro osvěžení v tropických teplotách jsme si koupili ice laté ze zeleného čaje a u radnice jsem neodolala fontáně a řádně jsem se zmáčela, aby mě to trochu ochladilo. Dnes totiž bylo zase krásných 35°C (ve stínu).😅

Fontána před radnicí

Palác Gyeongbokgung

Na široké třídě, která vede k paláci stojí dnes už ikonická socha krále Sejonga (tzv. Velkého), který vládl v 15. století a je považován za jednu z nejznámějších historických osob.

Socha krále Sejonga

Když jsme přicházeli, začalo být už před bránou Gwanghwamun docela rušno.

Gwanghwamun

Tradiční korejský oblek HANBOK

Je milým zvykem, že do paláce chodí místní i turisté často v tradičním korejském obleku, který se jmenuje HANBOK. Zvláště slečny v něm vypadají rozkošně.:) Navíc, když přijdete oblečení v tradičním oděvu v určité dny, neplatíte do některých památek vstupné.

Místní mají většinou svůj vlastní Hanbok a turisté si často oblek půjčují s místních půjčovnách, které jsou po celém městě. Moc jsem si ho chtěla také vyzkoušet, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem to neudělala. Po pozdější zkušenosti s Hanbokem vím, že je v něm hodně teplo a v tento horký den bych se v něm asi uvařila.😅

Střídání stráží

Samotná ceremonie střídání stráží byla velkolepá. Stráže v barevných uniformách mávali pestrými vlajkami do rytmu hudby.

https://youtu.be/SR3o7NT4o4E

Po ceremonii jsme si ještě prošly rozsáhlý areál paláce. Bylo zajímavé sledovat jak vedle sebe stojí dva světy, ten tradiční vedle současného moderního. Bylo cítit, že tato paralela provází život celé země.

Tradiční a moderní svět se v Koreji mísí

Objevujeme🙂

Poté, co jsme si prošli areál paláce jsme už jen tak bloumali ulicemi tohoto obřího města. Také jsme dostali hlad a můj muž chtěl vyzkoušet nějakou místní „hamburgrárnu“. Kousek od radnice jsme našli přesně takové místo s názvem Mom’s Touch a před ní nás zaujala křižovatka s přechody pro chodce, které jsou v Koreji umístěné i diagonálně.

Blízko nádraží jsme se prošli po vyvýšeném nadchodu, který slouží jako taková botanická zahrada. Říká se mu Skygarden a u každé rostliny je cedulka a jejím názvem a jsou automaticky zavlažované. Celkem zde najdete na 24 tisíc rostlin! Na každém kousku zde stojí nápadité piáno a taky si můžete osvěžit nohy v bazénku, čehož jsem ráda využila.

Skygarden
https://youtu.be/1kvKxbA5cRs

Fontána Moonlight Rainbow

Později odpoledne jsme zamířili k fontáně na mostě Banpo, která je dlouhá něco přes jeden kilometr. Říká se jí Moonlight Rainbow a po obou stranách mostu je umístěno 380 osvětlených trysek a večer po setmění tryská voda až do délky 43 metrů. 38 vodních pump pumpuje vodu z řeky do trysek.

Když jsme tam byli my, bylo hodně větrno a tak to nebylo tak zřejmé a ani LED osvětlení nebylo příliš viditelné. Na internetu jsou k vidění mnohem krásnější barevné fotografie této fontány, ale my si to stejně užili.

Fontána Moonlight Rainbow

Nejlepší je sledovat fontánu na jižním konci mostu. Tam jsou také vytvořeny umělé plující ostrovy s moderní architekturou, kterým se říká Sevit. Stavby večer mění svoji barvu a doplňují tak nádherný výhled na fontánu.

Pohled na Sevit floating islands

Fontána a ostrovy byly naší poslední zastávkou ten den. Byli jsme už docela uchození a unavení. Přešli jsme po mostě zpět na severní stranu a než se nám podařilo chytit taxi zpět do hotelu našlapali jsme ještě tak tři kilometry, takže jsme ten veče usnuli jako když nás do vody hodí.😀

Pokračování příště…

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • 3 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY V ZAŘIZOVÁNÍ INTERIÉRU A JAK SE JICH VYVAROVAT

    zjistíte v e-booku ZDARMA

  • Nejnovější články