Vyměnit nebo nevyměnit podlahu v kuchyni při částečné rekonstrukci?

K napsání tohoto článku mě inspirovala klientka, která mě nedávno kontaktovala a požádala mě o konzultaci. Měli v plánu rekonstrukci jejich bytu, který obývají s dospělou dcerou. To ale není tak podstatné.

ČÁSTEČNÁ REKONTRUKCE BYTU

Na podnět jejich syna se rozhodli zrekonstruovat část bytu a přistavět koupelnu, která kdysi v původních plánech bytu byla. Jejich plán tedy byl přistavět druhou koupelnu, rekonstruovat stávající koupelnu a WC, zvětšit průchod z obývacího pokoje do kuchyně, kde je umístěný i jídelní stůl a provést kompletně novou elektroinstalaci.

Během rekonstrukce se měla vyměnit i podlaha. A to je právě ten kámen úrazu. Podlahu totiž plánují vyměnit všude, kromě ložnice (tam nebudou žádné změny) a kromě kuchyně. A to je důvod, proč s vámi chci toto sdílet.

Po zběžném obhlédnutí bylo jasné, že podlaha má jinou výšku v chodbě, jinou obývacím pokoji a jinou v kuchyni a koupelně. PVC na podlaze v kuchyni by si také zasloužilo update a navíc, kdyby byla podlaha jednotná v celém bytě, působil by byt prostornějším a modernějším dojmem.

Kuchyně s jídelnou není nijak velká a výměna podlahy i této místnosti by už nebyla vysokým navýšením nákladů.

Důvod, proč majitelé nechtějí podlahy srovnat a v kuchyni položit také novou je ten, že se bojí odinstalování spodních kuchyňských skříněk, které samozřejmě pokládce nové podlahy brání.

Přestože jejich důvodům rozumím, nemohu s nimi v tomto bodě souhlasit zvláště proto, že plánují ubourat větší část zdi a zvětšit si tak průchod právě mezi obývacím pokojem a kuchyní.

Pokud také plánujete podobnou rekonstrukci a máte pocit, že některá část bytu nový kabát tak úplně nepotřebuje, podívejte se na to ještě z té druhé strany.

Spočítejte si, kolik vás bude investice do celé rekonstrukce a nového vybavení stát peněz. V případě mé klientky, bylo nutné si nechat od dodavatele nacenit kolik by stálo odinstalovat spodní skříňky kuchyně, někam je po dobu rekonstrukce uložit a poté je opět nechat instalovat zpět, což není složitá operace.

Ilustrační obrázek

PRACOVNÍ DESKA ODINSTALACE

Jediný problém může být s pracovní deskou. Pokud je přilepená, může se při manipulaci poškodit. Pokud je to pracovní deska z lamina a budete muset instalovat novou, počítejte s cenou kolem 1500,-Kč za běžný metr podle vašeho výběru.

Dle velikosti kuchyně jsme spočítala hrubým odhadem, že celá práce se spodními skříňkami kuchyně, včetně případné koupě a instalace nové pracovní desky bude stát něco kolem 15.000,-Kč. Chápu, že to může být přesně částka, kterou zrovna už nemáte k dispozici, ale třeba na toto se vyplatí si peníze vypůjčit.

Důvod je ten, že pokud se rozhodnete podlahu vyměnit později, bude vás to stát mnohem více než nyní, kdy se práce provede současně s ostatními pracemi během rekonstrukce.

Celou rekonstrukci odhaduji na cca 500.000,-Kč, pokud budou klienti hodně šetřit.

A jsme u toho.

VÍCEPRÁCE

Částka, kterou zaplatí klienti za vícepráce v kuchyni se rovná pouhým třem procentům z celkové investované částky do rekonstrukce.

V případě, že by, někdy v budoucnu, chtěli klienti byt prodat, s novou podlahou i v kuchyni vždy dostanou za byt více než když ji nyní nechají ve stávajícím stavu.

Nedívejte se na těch 15.000,-Kč jako na extra výdaj, ale spíše jako na investici, která se vám vždy vrátí. Vrátí se vám jednak tím, že budete mít komfortnější bydlení a jednak zhodnocením vaší nemovitosti.

Pokud byste se chtěli na něco zeptat, napište do komentáře pod článkem.

Přeji vám pohodový den a rekonstrukce bez stresu!

Iva

Pokud byste se chtěli ještě na něco zeptat, napište do komentáře pod tento článek. A pokud letos plánujete nějaké změny u vás doma. nechcete na to být sami, přidejte se do Akademie útulného domova, kde načerpáte inspiraci, podporu i profesionální rady. Vyzkoušejte si Akademii na jeden měsíc ZDE.

 

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • 3 nejčastější chyby v zařizování interiéru a jak se jich vyvarovat

    zjistíte v e-booku ZDARMA

  • Nejnovější články