Pravda o bílé výmalbě

Je bílá výmalba v interiéru sázkou na jistotu?

Když jsem byla v únoru hostem Kávy o čtvrté na Českém rozhlasu Dvojce, uvědomila jsem si, že není možné předat ucelené informace v krátké době rozhovoru a rozhodla jsem se, že pro vás základní body o bílé výmalbě sepíšu i sem do blogu, abyste se k tomu mohli vracet.

Bílá výmalba v interiéru

Osobně nejsem bílé výmalby zastánce a ví se to o mě. Není to tím, že bych neměla ráda bílou v interiéru, to mám, ale tím, že pracovat s bílou je mnohem komplikovanější, než by se mohlo zdát. 

Abych to uvedla na pravou míru, mluvím o bílé barvě, kterou koupíte v každé prodejně barev již namíchanou a obvykle ji najdete pod názvy jako sněhobílá, polární, případně zářivá. Ačkoliv je obvykle v pořádku použít tuto bílou na stropy, které chceme mít ve většině případů o něco světlejší než zdi, na samotných stěnách může tropit neplechu. Jakou neplechu, to najdete v bodech níže:

Bílá odráží dobře nejen světlo, ale i ostatní barvy

Pokud vymalujete stěny zářivě bílou, tedy bílou v velkým procentem běloby, může se velmi dobře stát, že bílá, která velmi dobře odráží světlo, bude bohužel odrážet i ostatní barvy použité nejenom v samotném pokoji, ale i barvy které pronikají do pokoje z exteriéru. Máte-li okna do parku, mohou vaše zdi působit, že mají zelený podtón. Pokud je naproti oknu bytovka s oranžovou fasádou, bude bíle vymalovaná zeď působit tepleji, než jste třeba zamýšleli. Řešením je vymalovat tzv. Lomenou nebo-li off-white bílou. Ta má v sobě v malém množství přidaný pigment jiné barvy a přesto, že na zdi vypadá jako bílá, bude působit přirozeněji, pokud zvolíte ten správný odstín.   

Bílá výmalba a světové strany  

Stále ještě mluvíme o zářivě bílé výmalbě, která je tak oblíbená v českých domácnostech. Většina barev změní svůj barevný nádech i podle toho, jaké na ni svítí světlo a bílá není výjimkou. Kromě toho, že musíte pečlivě vybírat teplotu světla umělého, bude bílá výmalba vypadat jinak v pokoji, který je orientovaný na sever a jinak v pokoji, do kterého proudí přirozené světlo z jihu. 

Ze severu očekávejte studenější světlo do modra, z jihu naopak teplé světlo do žluta. Ačkoliv by se mohlo zdát, že ze západu bude do interiéru proudit pouze teplé světlo, není to tak. Přes den má světlo modrý podtón a na žlutou, až oranžovou se mění v podvečer, jak slunce klesá k obzoru. 

Přesně opačně je to na východě, kde ráno můžeme pozorovat teplý odstín světla a s postupujícím dnem se světlo mění na studené namodralé.

Pokud bydlíte v bytě, který je orientovaný pouze na jednu světovou stranu, budete mít výběr bílé jednodušší. Vyberte takovou bílou, která bude mít stejný podtón jako světlo, které do pokoje proudí. Záležet bude samozřejmě i na tom, jaký pocit chcete v místnosti vytvořit a také kolik denního světla do pokoje proudí, tedy jak velká jsou okna a na ostatním vybavení pokoje.


Zajímá vás, jak vybírat barvy podle složení?

Podívejte se na rozhovor s profíkem na barvy, panem Matějem Holkom ze společnosti Xbarvy.


Bílá s bílou spolu mohou soupeřit

V případě, že se rozhodněte pro čistě bílou výmalbu a zároveň i pro bílé dveře, nábytek, kuchyň a i takovou drobnost, jako vypínače a zásuvky, s největší pravděpodobností se stane, že jedna z bílých ploch bude v interiéru působit zašle až špinavě oproti jasnější bílé. Každý výrobce, ať už nábytku, dveří, nebo vypínačů, totiž používá jiný odstín bílé. Někdo používá základní bílou, někdo s přídavkem žluté. Pokud tedy máte doma bílé dveře, zvolte pro výmalbu, místo zářivě bílé, jednu z off-white barev. Off-white barvy, nebo-li lomené bílé, jsou barvy s podtónem jiné barvy, a najdete je obvykle jako nejsvětlejší odstíny na začátku každého vzorníku. Tím od sebe různé odstíny bílé jemně oddělíte a problém se soupeřením bílých povrchů bude zažehnán.

Jak ovlivňuje bílou výmalbu barva nábytku a doplňků 

Bílá barva je synonymem pro čistotu a nevinnost. Možná proto jsme si zvykly na bílou sanitu v koupelnách a přes snahy výrobců nabídnout nám barevné varianty umyvadel, van a wc mís, je bílá stále první volbou, a asi se to v dohledné době nezmění. Bílá barva může ale znamenat i nejistotu a pokud ji máme doma hodně a na velkých plochách, může mít na nás přesně takový vliv. 

Pokud jsme navíc milovníci dekorů dřeva, které máme na podlaze, dveřích i horizontálních plochách jako je jídelní stůl a pracovní deska v kuchyni a vymalujeme zdi zářivou bílou, musíme do prostoru přidat hodně textilií, závěsy, koberce, polštářky a vícero textur, abych dosáhli útulného interiéru. A to zvlášť pokud je dekor dřeva ve spíše tmavším odstínu. Samotná bílá výmalba s mnoha dřevěnými prvky může působit stroze a neútulně. 

Pokud se dekoru dřeva na velkých kusech nábytku nechcete vzdát, zvažte vymalovat zdi například šedivou barvou. Ačkoliv celé šedé interiéry jsou již na ústupu, s teplou barvou dřeva je šedá velký kamarád. 

Pozor na inspiraci na Pinterestu

Ne, že by nebylo v pořádku kochat se krásnými obrázky na Pinterestu. Určitě je to velká inspirace a pomůže vám to ujasnit si, co se vám líbí. Ale právě v případě bílé výmalby v interiéru mohou být fotografie zahraničních interiérů s bílou výmalbou zavádějící. Narozdíl od interiérů v České republice, v zahraničí se s bílou pracuje úplně jinak. Ve chvíli, kdy si majitel zvolí bílé zdi, obvykle použije stejný nebo o odstín tmavší nebo světlejší barvu i na rámy oken a dveří, soklové lišty, případně i nábytek. Interiér potom s bílou zdí působí jednotně a harmonicky, protože spolu bílé nesoupeří.

Nejste si stále jistí výmalbou? Přidejte se do Akademie útulného domova, kde najdete kromě ucelené videotéky na všechna témata z oboru navrhování interiéru, tak i pomoc s rozhodováním. 

"Baví mě vás inspirovat a mám radost, když se mi to daří!"

Plánujete renovaci bydlení? Nebuďte na to sami a přidejte se do Akademie útulného domova. Načerpáte profesionální tipy a nastudujete si téma, které právě doma řešíte. Těším se na vás!

Iva Šmídová 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů