Kdysi se obložení zdí používalo převážně v domech bohatých lidí, do běžných interiérů pronikl tento trend mnohem později. Kromě estetické funkce, pomáhalo obložení v ochraně zdí při vytírání, něco jako dnešní soklové lišty. Ve veřejných interiérech slouží dodnes obložení zdí jako ochrana proti poničení zdi a v divadlech a kinech i jako zvuková izolace.
V dnešní době se i díky trendu minimalismu a zjednodušování v interiérovém designu začíná obklad zdí zase vracet na scénu a to v různých podobách. Já vám dnes představím dva projekty, kde jsem obložení zdí použila.
Byt, ze kterého se v 80. letech minulého století stala kancelář a ještě později solná jeskyně, se před pár lety proměnil zpět v bytovou jednotku. Majitel počítal s tím, že bude byt pronajímat a podle toho jsme i volili materiály. Většina rozpočtu se použila na rozsáhlé stavební práce, vybourání všech zdí, nové topení a všechny instalace , stropy, podlahy i dveře.
Pod bytem jsou již jenom sklepy, ze kterých může v průběhu dešťů vzlínat mírná vlhkost a tak jsme jako novou podlahovou krytinu zvolili laminátovou podlahu, která je odolná proti vodě. Stáří celého domu i samotné jednotky mi připomněli staré časy a tak jsem do nového bytu navrhla některé prvky, které dobu minulou připomínají.
V koupelně to byla vzorovaná dlažba, v ostatních místnostech podlaha v dekoru rustikálního dubu a v kuchyni právě obklad zdi. Tím, že je byt poměrně malý, chtěla jsem prostor opticky sjednotit, nikoliv rozdělit. A tak jsem na zeď i kuchyňská dvířka vysokých skříní použila stejný materiál jako na dveře a to dekor dub sukatý v CPL od české firmy Sapeli. Použitím obkladu pohledově zmizela část kuchyně umístěná ve výklenku a to byl záměr. Jak je vidět na obrázku, stěna ukrývá nejenom lednici s mrazničkou, skříňky na potraviny a troubu, ale i vestavěnou pračku.
Každou fotografii můžete kliknutím zvětšit.
Finální prostor působí jednoduše a čistě, ale je mu ponechána určitá hravost a lehkost díky dveřím obložkám, které jsem ponechala v kontrastní bílé barvě, stejně jako soklové lišty.
Historka z instalace: Když přišel technik ze Sapeli na instalaci dveří a vybalil bílé obložky ke dveřím v dekoru dřeva zhrozil se, že udělali ve výrobě chybu a už už se balil, že to odveze zpět. Kdybych u toho nebyla, zřejmě by to udělal. -:)
Určitě na to, aby byla obkladová deska zároveň s plochou dveří, tedy aby nevystupovala. Celá zeď, se všemi prvky, musí být v rovině. Pečlivé zaměření je také nutností.
K projektu řadového domu jsem byla přizvána v době, kdy byl dům v hrubé stavbě, ale již nešlo z časového důvodu udělat žádné větší klientské změny. Bylo ale možné některé prvky úplně zrušit. Toho jsme využili v případě velkých celoskleněných dveří, které byly plánované jako otočné a při vstupu do hlavní obytné místnosti blokovaly přístup k vypínačům a zbytečně by zmenšovaly využitelnost prostoru.
Na první fotografii jsou otočné dveře ze vzorového domu projektu, které jsme zrušili.
Bylo tedy třeba navrhnout jiné řešení a po několika návrzích klient odsouhlasil verzi s posuvnými celoskleněnými dveřmi, které zajíždějí do kapsy, vytvořené obložením zdi dýhovanou deskou.
Pro sjednocení prostoru obklad pokračuje i ve vstupní chodbě, viz vizualizace na obrázku číslo 3.
Projekt jsme od developera převzali v hotovými podlahami, zdmi vymalovanými na bílo a rozvody elektřiny, které ne všude vyhovovaly našemu záměru (viz. obrázek 1 níže). Kromě podhledu a přesunu elektra (o tom zase příště), jsme začali pracovat na verzi kapsy pro posuvné dveře. Detail umístění vodící lišty pro dveře je vidět na druhém obrázku a třetí fotka je z instalace celoskleněných dveří od společnosti AGC.
Obklad je vymyšlený tak, aby bylo možné přední desku odkrýt v případě, že by bylo třeba v budoucnu servisovat nebo vyměnit buď samotné dveře nebo některou z komponent. Díky tomu, že je uprostřed celé zdi s obkladem umístěná knihovna, není na první pohled vidět, že má obklad na každé straně jinou hloubku.
Klienti si nové řešení moc pochvalují, dveře nikde nezavazí, všechny vypínače včetně termostatu jsou nově instalované na správnou stranu a díky umístění na obkladu se okolí, narozdíl od zdi, velmi dobře čistí. To uvítáte hlavně pokud bydlíte s malými dětmi. Více o praktických pro život s dětmi si můžete přečíst v článku Bydlíme s dětmi.
Jak se vám řešení líbí? Zvážili byste obklad zdí i do vašeho domova? Napište mi do komentáře. :)